Zajímavosti a novinky ze světa výživy, cvičení a biohackingu.

Recenze Warcry Gaming od Genius nutrition

Produkt WARCRY Gaming je prvním produktem od společnosti Genius Nutrition, který cílí na mozkovou optimalizaci. Složení je zajímavé a výrobce se nesnaží za každou cenu dostat do produktu co nejvíce ingrediencí.

Hematoencefalická bariéra a jak ji chránit

Už jste někdy slyšeli o syndromu děravého střeva? Střevní stěna by měla propouštět pouze pro tělo potřebné a prospěšné látky, bohužel občas je tato funkce narušena a střevo začne propouštět i látky, které by nemělo. Pak mluvíme o syndromu děravého střeva, který je stále častější a může způsobit vážné problémy. O propojení střeva a mozku se už pár let ví, takže se nabízí otázka, pokud je narušeno střevo může být narušen i náš mozek?

Multivitamín jako základní doplněk pro váš stack?

O multivitaminových doplňcích stravy kolují různé názory, někdo je užívá a nedá na ně dopustit, někdo zase upřednostňuje konkrétní výběr vitamínů a minerálů a užívá je samostatně. Nootropic stack často obsahuje nějaký ten multivitamin a to z dobrého důvodu. Ať už si hlídáte stravu sebelépe, vždy mohou nastat situace, kdy váš příjem vitamínů a minerálů nemusí být dostatečný a multivitamin vám může pomoci.

Mozková mlha

Mozková mlha, brain fog, se poslední dobou stává známějším pojmem, pojďme si v tomto článku říci co to je, jak poznat že ji máte, a hlavně jak proti ní účinně bojovat. Mozková mlha není přesně definována a pod tento pojem spadá mnoho významů. Mluvíme o ní, když nepřemýšlíme jasně, jsme unavení nebo roztěkaní, nemůžeme se plně soustředit na práci a naše rychlost mentálního zpracování se blíží nule. Všechny tyto příznaky jsou dost nespecifické, a proto mozkovou mlhou trpí hodně lidí, aniž by o tom vědělo. Všechny tyto příznaky mohou být vedlejším účinkem našeho životního stylu. Jakmile však rozpoznáte příznaky a naučíte se něco o příčinách vzniku mozkové mlhy, můžete s ní celkem úspěšně bojovat a příznaky vymizí.

Funguje Modafinil?

Ještě před pár lety byl Modafinil nejznámější nootropikum, které chtěli všichni vyzkoušet a pravidelně užívat. Největší slávu získal asi díky tomu, že se k jeho užívání přiznal biohacker Dave Asprey, který vyzdvihoval jeho účinky. Poslední dobou se o něm už ale tolik nemluví, proč? Nejnovější články se zaměřují především na možné nežádoucí účinky a na ty kladné se zapomíná. Sláva Modafinilu způsobila, že si od něj lidé slibují až příliš mnoho a čekají účinky, které Modafinil nikdy nedělal. Modafinil je lék, který zvyšuje bdělost a udrží vás vzhůru i během spánkové deprivace. Neovlivňuje CNS jako ostatní stimulanty typu Adderall nebo Vyvanse. Modafinil nezvyšuje vaši produktivitu, ale bdělost, to je zásadní rozdíl.

Jak zvýšit hladinu GABA

GABA je inhibiční neurotransmitér, který hraje klíčovou roli při regulaci excitability neuronů v CNS. Reguluje svalový tonus a celkově uklidňuje náš organismus. Navozuje pocit klidu, pomáhá nám usnout a má také vliv na náš imunitní systém.

Nootropika proti stresu

Práce se stresem je v dnešní době téma číslo jedna. Celá řada civilizačních onemocnění vzniká právě z přemíry stresu, který v chronické podobě může mít vážné důsledky pro naše zdraví. Náročný den v práci, hlídání dětí nebo finanční situace, stresorů může být celá řada a víme, že si to vybírá daň na našem zdraví. Jak z toho ven, když stresorů neubývá, a naopak se zdá, že přicházejí další a další?

Rovnováha mezi stresem a regenerací ve vašem tréninku

V určité fázi své sportovní kariéry se pravděpodobně zraníte, je to součást lidského bytí. V pozitivním pohledu, ale můžete brát dobu určenou na uzdravení nebo rehabilitaci jedné oblasti, jako příležitost zlepšit se v jiné oblasti. Když si zraníte horní polovinu těla, můžete se zlepšit v dolní polovině. Nemůžete cvičit nohy, zaměřte se na horní část těla. Klíčem je najít rovnováhu mezi stresem a regenerací. Vědět kdy přidat a kdy ustoupit, poslouchat svoje tělo.

Ashwagandha na stres a úzkost?

V roce 2023 byla dokončena randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie, které zkoumala účinek suplementace ashwagandhy na úzkost a stres u lidí s mírným, až středním stresem.